REMA 1000 faser ut Kinderegg – styrker arbeidet med å fjerne palmeolje
Palmeolje er en effektiv og mye brukt ingrediens i mange matvarer, men produksjonen er samtidig sterkt knyttet til avskoging og tap av biologisk mangfold. Når det finnes gode alternativer uten palmeolje, forventer REMA 1000 at disse tas i bruk.
– Vi jobber kontinuerlig med å fase ut palmeolje i sortimentet vårt og stiller tydelige krav til leverandørene våre. Når det finnes alternativer som gir samme gode smak og kvalitet, ønsker vi at disse brukes, sier innkjøpsdirektør Line Aarnes i REMA 1000.
Sertifisert palmeolje er ikke nok
Selv om sertifisert palmeolje kan bidra til mer ansvarlig produksjon, er dette ikke tilstrekkelig for REMA 1000 der full utfasing er mulig.
– Når leverandører ikke ønsker å fase ut palmeolje i matvareprodukter, velger vi heller alternative produkter uten palmeolje, også når det gjelder kjente merkevarer, sier Aarnes.
Gode alternativer for kundene
For kundene våre betyr endringen at enkelte kjente produkter forsvinner, men REMA 1000 understreker at utvalget fortsatt skal dekke behovet for både kos og kvalitet.
– Vi har gode alternativer som vi tror kundene våre vil like, sier Aarnes.
Utfasing av Kinder-produktene er ett av flere tiltak i arbeidet med å redusere palmeolje i sortimentet. Nylig lanserte REMA 1000 også en 100 prosent palmeoljefri is-disk i alle butikker.