Tall fra 2024 viser at salget av plastposer har falt med 32 prosent, mens salget av gjenbrukbare handlenett har økt med 47 prosent. Basert på reduksjon i solgte plastposer og økt bruk av avfallsposer med gjenvunnet plast, har REMA 1000-kundene samlet sett bidratt til en estimert reduksjon på 650 tonn ny plast i 2024..

– Vi ser at stadig flere gjør bevisste og varige valg. Våre handlenett har blitt et naturlig alternativ til plastpose, og nå lanserer vi et nytt og sommerlig design som vi tror mange vil kjenne seg igjen i, sier Emilie Våge, leder for samfunnsansvar og bærekraft i REMA 1000.

REMA 1000 tilbyr nå handlenett i tre ulike varianter – med og uten skulderrem, rund eller flat bunn – laget for å dekke ulike handlebehov. Det nye designet bygger videre på bestselgeren og er tilgjengelig i butikkene denne sommeren.

Samtidig merker kjeden en endring i forbrukernes vaner hjemme. Flere har gått over til avfallsposer på rull, laget av 80 % gjenvunnet plastmateriale, som fortsatt er en plasttype, men gir lavere klimapåvirkning sammenlignet med ny plast. Disse har i år økt i salg med over 32 prosent, og bidrar alene til å kutte 46 tonn ny plast.

– Det handler ikke lenger bare om enkelttiltak, men om en holdningsendring i møte med plast. Vi vil gjøre det enkelt for kundene å velge løsninger som reduserer plastforbruket og støtter materialgjenvinning , sier Våge.

På bildet ser dere Bodil Andersen hos REMA 1000 med det nye handlenettet.